ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ: Ημερίδα επαγγελματικού προσανατολισμού 15-12-2014

αριθμ. πρωτ.:   35469

ΠΡΟΣ

ΚΟΙΝ:

Γυμνάσια και Γενικά Λύκεια του       ΚΕΣΥΠ Λ. Πύργου του τομέα ευθύνης της Συμβούλου Σ.Ε.Π κ. Μαρίας Σαρακίνου

Σύλλογοι γονέων & Κηδεμόνων των ανωτέρω σχολείων

Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. και Δ.Ε. Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας

Γραφείο Σχολικών Συμβούλων

Θέμα « Ημερίδα επαγγελματικού προσανατολισμού με τίτλο “Δεξιότητες και σταδιοδρομία”»

Στα πλαίσια της διοργάνωσης ενημερωτικών ημερίδων για καθηγητές ΣΕΠ και ημερίδων παρουσίασης γενικότερα, το ΚΕΣΥΠ ΛΕΥΚΟΥ ΠΥΡΓΟΥ διοργανώνει ημερίδα επαγγελματικού προσανατολισμού με τίτλο «Δεξιότητες και σταδιοδρομία» για εκπαιδευτικούς και γονείς - κηδεμόνες των σχολείων ευθύνης της Υπεύθυνης ΣΕΠ Μαρίας Σαρακίνου. Η ημερίδα απευθύνεται κατά προτεραιότητα στους εκπαιδευτικούς που ασχολούνται με το ΣΕΠ (εκπαιδευτικοί ΣΕΠ Γυμνασίων & σύνδεσμοι επικοινωνίας με ΚΕΣΥΠ στα ΓΕΛ) και σε συνέχεια στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς των παραπάνω σχολείων. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 15/12/2014 από 09:30 έως 13:30 στο Κέντρο Ιστορίας Θεσσαλονίκης (Μέγαρο Μπίλλη – Πλατεία Ιπποδρομίου). Το πρόγραμμα της ημερίδας είναι το ακόλουθο:

ΩΡΑ

ΘΕΜΑ

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ/ΤΡΙΑ

Προσέλευση

Ατομικός Φάκελος (Portfolio) - Παρουσίαση δεξιοτήτων

Μαρία Σαρακίνου, Υπεύθυνη ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ Λευκού Πύργου

Οι δεξιότητες στην εκπαίδευση και την εργασία σήμερα

Αναστάσιος Μπιζόπουλος, Οικονομολόγος, π. εκπρόσωπος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στον ΟΟΣΑ

Δεξιότητες και χαρισματικά παιδιά

Δρ. Μαρία Κυπριανίδου, Εκπαιδευτικός ΠΕ19 στο 1ο Π.Π. Γυμνάσιο Θεσ/νίκης,                                 Pg.D. Person-Centered Counceling,

Δεξιότητες και παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες

Δρ. Ζωή Θεοδωρίδου                             Ειδική Παιδαγωγός

Ερωτήσεις – συζήτηση

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/τριες να ενημερώσουν ενυπόγραφα τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων και να διευκολύνουν την προσέλευσή τους στην ημερίδα καθώς επίσης να ενημερώσουν και τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες παρακαλούνται να συμπληρώσουν το έντυπο της αίτησης που επισυνάπτεται και να το αποστείλουν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. "> Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. του ΚΕΣΥΠ ΛΕΥΚΟΥ ΠΥΡΓΟΥ. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλέφωνα 2310251355 & 2310230613. Στους συμμετέχοντες θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Ο αναπληρωτής του Διευθυντή

Δ.Ε. Αν. Θεσ/νίκης