ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ-B΄ΚΥΚΛΟΣ (Υπ.ΣΕΠ Μ.Σαρακίνου)

ED

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ,

ΕΡΕΥΝΑΣ  & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ                      Θεσσαλονίκης, 22/01/2016

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ                                       Αρ. Πρωτ. 1187

Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ                            ΠΡΟΣ:

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Σχολικές Μονάδες ΚΕΣΥΠ Λ. ΠΥΡΓΟΥ

ΚΕΣΥΠ ΛΕΥΚΟΥ ΠΥΡΓΟΥ                                 (περιοχή ευθύνης Υπ. ΣΕΠ

Εθνικής Αμύνης 8                                                 Μ. Σαρακίνου)

546 21 Θεσσαλονίκη

mail@1kesypa-a.thess.sch.gr

Πληροφορίες : Μ. Σαρακίνου

Τηλ: 2310230613

2310251355

Θέμα:  Βιωματικά εργαστήρια με θέμα «Προσωπική ανάπτυξη μέσω της τέχνης – Β΄ κύκλος»

Η υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ Λευκού Πύργου Σαρακίνου Μαρία διοργανώνει και συντονίζει το δεύτερο  κύκλο βιωματικών εργαστηρίων για εκπαιδευτικούς Β/θμιας με θέμα: «Προσωπική ανάπτυξη μέσω της τέχνης – Β΄ κύκλος»

Στα εργαστήρια εισηγητές θα είναι επιστήμονες ειδικοί στην δραματοθεραπεία, στη παιγνιοθεραπεία  και στο PlayBack Θέατρο.

Στόχος της επιμόρφωσης θα είναι η χρήση καλλιτεχνικών ερεθισμάτων ως τεχνικές οι οποίες θα μπορούν να αξιοποιηθούν στην εκπαιδευτική διαδικασία με απώτερο σκοπό την ωφέλεια και την προσωπική ανάπτυξη των μαθητών/τριών ώστε να οδηγηθούν σε ένα επιτυχημένο εκπαιδευτικό και επαγγελματικό σχεδιασμό.

Με την ολοκλήρωση της επιμόρφωσης θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.  Απαραίτητη προϋπόθεση θα αποτελέσει η παρακολούθηση των 3/4  των συνολικά προβλεπόμενων ωρών.

Λόγω της βιωματικής φύσης του σεμιναρίου θα τηρηθεί η σειρά προτεραιότητας ώστε να μην υπερβούν οι συμμετοχές τον αριθμό του 20 ατόμων.

Οι εκπαιδευτικοί, που επιθυμούν να συμμετάσχουν, παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή έως την Πέμπτη 29 Ιανουαρίου 2016, με αίτησή τους η οποία επισυνάπτεται. Οι αιτήσεις για τη συμμετοχή θα πρέπει να αποσταλούν στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. υπόψη της υπεύθυνης ΣΕΠ Μαρίας Σαρακίνου.

Το πρόγραμμα του δεύτερου κύκλου βιωματικών εργαστηρίων είναι το ακόλουθο:

Ημέρα

Ώρα

Θέμα

Εισηγήτρια

Δευτέρα

1/02/2016

18:00-20:15

Η Παιγνιοθεραπεία (Play therapy): Bασικές αρχές, τεχνικές και εφαρμογές - Η προσωπική ανάπτυξη στην εφαρμογή της

Μαρία Ορφανίδου                                   Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος (Msc, PGr Dipl. Play Therapy)

Δευτέρα

8/02/2016

18:00-20:15

Filial Play Therapy για τους εκπαιδευτικούς - Η σημασία της ενσυναίσθησης στη σχέση τους με τους μαθητές/τριες

Παρασκευή  19/2/2016

18:00-21:00

Δραματοθεραπεία: Τεχνικές για  προσωπική ανάπτυξη

Λία Ζωγράφου

Master of Arts, Univ. of Surrey, UK Δραματοθεραπεύτρια, Επόπτρια, Οργανωσιακός Σύμβουλος Gestalt

Παρασκευή  4/3/2016

18:00-21:00

Δραματοθεραπεία: Τεχνικές για   προσωπική ανάπτυξη

Λία Ζωγράφου

Τετάρτη 9/3/2016

18:30-22:00

-PlayBack Θέατρο: Τεχνικές για προσωπική ανάπτυξη

-Παράσταση Playback Θέατρο

Ελένη Λεβέντη, ΒΑ στις Κοινωνικές και Συμπεριφορικές επιστήμες με εξειδίκευση στην Ψυχολογία, Ψυχοδραματίστρια, Εκπαιδεύτρια στο Playback Θέατρο.

Ο Αναπληρωτής του Διευθυντή

Δ.Ε. Αν. Θεσ/νίκης