"ΧΟΡΔΙΣΤΗΣ ΠΙΑΝΩΝ"

Ο χορδιστής ή κουρδιστής είναι ο ειδικός που γνωρίζει και, ασκεί επαγγελματικά, το χόρδισμα πληκτροφόρων οργάνων.  Ρυθμίζει δηλαδή το μουσικό όργανο, ώστε οι νότες που παράγει να έχουν τη σωστή ή επιθυμητή τονικότητα.  Ο χορδιστής του πιάνου κατά κανόνα ασχολείται με όλα τα τεχνικά προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει το όργανο. Ο χορδιστής συχνά χρησιμοποιεί κάποια ειδικά εργαλεία.

Το χόρδισμα είναι μία τέχνη που προϋποθέτει πείρα, γνώση, εξάσκηση και πολύ ταλέντο.
Ο χορδιστής πρέπει να διαθέτει ικανότητα και δεξιότητες στα χέρια και να έχει γνώσεις μουσικής. Θα πρέπει επίσης να έχει ανεπτυγμένη την επικοινωνιακή ικανότητα για να καταφέρει να κρατήσει την πελατεία του.
Ένας καλός μουσικός με άριστο αυτί δεν σημαίνει ότι είναι καλός χορδιστής και αντίστροφα.

Σπουδές - Εκπαίδευση:
Σήμερα λειτουργεί τμήμα χορδιστών σε Ωδείο στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη ( Ωδείο Βορείου Ελλάδος). Σύμφωνα με τις διεθνείς προδιαγραφές των ειδικών αυτών επαγγελματικών σχολών,  η φοίτηση είναι συνήθως τριετής και το τμήμα δεν μπορεί να έχει περισσότερους από 6 μαθητές, δεδομένου ότι το μάθημα είναι ουσιαστικά ατομικό.

Περιβάλλον ενασχόλησης & Επαγγελματικές συνθήκες:
Ο χορδιστής εργάζεται ως ελεύθερος επαγγελματίας και επομένως ορίζει ο ίδιος το ωράριο του κατόπιν rendez – vous. Δουλεύει συνήθως 15με 20 ώρες την εβδομάδα και ο ασφαλιστικός του φορέας είναι το Τ.Ε.Β.Ε.  Είναι ένα επάγγελμα που απαιτεί πολλές μετακινήσεις καθώς πρέπει ο επαγγελματίας χορδιστής να μεταβαίνει στους χώρους όπου πρόκειται να γίνει το χόρδισμα.

Τα πιάνα χρειάζονται χόρδισμα τουλάχιστον μία φορά το χρόνο, ανάλογα βέβαια με την κατάσταση τους αλλά και την ηλικία τους. Ένα παλιό πιάνο οπωσδήποτε χρειάζεται περισσότερες από μία φορές το χρόνο χόρδισμα. Το ίδιο ισχύει και για τα πιάνα που έχουν υποστεί πολλές και άσχημες μετακομίσεις, καθώς και τα δεύτερης ποιότητας πιάνα. Πολλοί θεωρούν ότι το συχνό χόρδισμα είναι η κύρια και βασικότερη συντήρηση ενός πιάνου. Επομένως το επάγγελμα του χορδιστή δεν πρόκειται να εξαφανιστεί. Αν και υπάρχουν μηχανήματα πολύ μεγάλης ακρίβειας ο άνθρωπος θα συνεχίσει να παρεμβαίνει γιατί πρόκειται για Τέχνη. Στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη έλλειψη χορδιστών – τεχνικών πιάνου.
Το επάγγελμα αυτό κατέχει διεθνώς μια εξέχουσα θέση στην επαγγελματική αποκατάσταση των τυφλών. Άλλωστε, υπάρχουν στην Ελλάδα περί τους πέντε χορδιστές με προβλήματα όρασης με επιτυχή προσφορά στο επάγγελμα αυτό και αξιοπρεπή διαβίωση των ιδίων και των οικογενειών τους. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο τμήμα χορδιστών στο Ωδείο στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη την εποπτεία την έχει άτομο με προβλήματα όρασης.