Επέλεξε από τα παρακάτω:

3Υποβολή αιτήσεων-δηλώσεων των υποψηφίων για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2010, από 1 έως 22 Φεβρουαρίου

3Οδηγίες για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση της Ελλάδας των κατηγοριών
Α) Αλλοδαπών(αποφοίτων λυκείων εκτός Ε.Ε.)
Β) Αποφοίτων Λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών-  μελών της Ε.Ε .μη ελληνικής καταγωγής

3Οδηγίες για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις Γενικών Λυκείων 2010

3Δείγματα θεμάτων εξέτασης ειδικού μαθήματος ξένης γλώσσας-Τρόπος εξέτασης Ξένων γλωσσών στις πανελλήνιες εξετάσεις του έτους 2010

3Πανελλαδικές Εξετάσεις 2009

3Το Μηχανογραφικό Δελτίο για είσοδο σε Τριτοβάθμια Ιδρύματα, Ακαδημαϊκού Έτους 2008-9.

3Πρόγραμμα Πανελληνίων Εξετάσεων 2008.

3Αλλαγές στο Μηχανογραφικό Δελτίο του 2008.

Πέντε μέτρα για τις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις.

"Έθνος της Κυριακής"

Ανακοινώθηκε από το ΥΠΕΠΘ ότι ορίστηκε ο αριθμός εισακτέων στα Τριτοβάθμια Ιδρύματα για το Ακαδημαικό Έτος 2008-09.

- Δελτίο Τύπου ΥΠΕΠΘ 12/3/2008

- Πίνακας Εισακτέων 2008-9

Oι μαθητές του τελευταίου τετραμήνου Β’ κύκλου των (ημερήσιων-εσπερινών) ΤΕΕ καθώς και οι πτυχιούχοι Β’ κύκλου ΤΕΕ ή τμημάτων ειδικότητας των πρώην ΤΕΛ και Ναυτικών Λυκείων που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις για τα ΤΕΙ, τον προσεχή Ιούνιο πρέπει να υποβάλουν το οικείο μηχανογραφικό δελτίο από 21 Μαρτίου μέχρι και 31 Μαρτίου 2008.

- Δελτίο Τύπου ΥΠΕΠΘ 25/2/2008

Διαδικασία παραλαβής βεβαίωσης πρόσβασης από αποφοίτους.

H προθεσμία υποβολής Αίτησης-Δήλωσης, για το τρέχον Σχολικό Έτος είναι από 1η έως και 15η Φεβρουαρίου 2008.

ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΟΔΗΓΙΩΝ

Για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση το Ακαδ. Έτος 2008-09

ΥΠΕΠΘ - Δ/ΝΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ & ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Γενικό Λύκειο & Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (Powerpoint - .pps)

Επαγγελματικό Λύκειο - γενικές πληροφορίες και Πρόσβαση στην τριτοβάθμια (Powerpoint - .pps)

Εξεταστέα - διδακτέα ύλη των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄ τάξης του Γενικού Λυκείου (ημερησίου) για το σχολικό έτος 2007-2008.

Μάθε με ποιο τρόπο θα βαθμολογηθούν τα γραπτά σου!

Οδηγίες συμπλήρωσης Μηχανογραφικού Δελτίου

Πρόγραμμα Υπολογισμού Μορίων - ΚΕΣΥΠ Αγρινίου

Μάθε αν πρέπει να δώσεις κάποιο ειδικό μάθημα για να περάσεις στη Σχολή που σου αρέσει.

Αναζήτησε θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων από τη Βάση Δεδομένων του ΥΠΕΠΘ

Για τις βάσεις κάνε κλικ εδώ

Τι πρέπει να ξέρω?

• Ο υποψήφιος εξετάζεται σε εθνικό επίπεδο σε 6 μαθήματα: 4 Μαθήματα Κατεύθυνσης και 2 Μαθήματα Γενικής Παιδείας: το ένα Μάθημα Γενικής Παιδείας είναι υποχρεωτικά η Νεοελληνική Γλώσσα.

• Ο υποψήφιος έχει τη δυνατότητα να επιλέξει μέχρι 2 Επιστημονικά Πεδία.
Αν επιλέξει ένα μόνο Επιστημονικό Πεδίο, τότε το 2ο μάθημα Γενικής Παιδείας είναι ελεύθερη επιλογή.
Αν επιλέξει 2 Επιστημονικά Πεδία, τότε
- το ένα Επιστημονικό Πεδίο τουλάχιστον θα έχει ως μαθήματα αυξημένης βαρύτητας τα μαθήματα κατεύθυνσης που παρακολούθησε
- για το δεύτερο Επιστημονικό Πεδίο θα πρέπει να έχει εξετασθεί σε εθνικό επίπεδο στα μαθήματα Γενικής Παιδείας που αντικαθιστούν τα Μαθήματα Κατεύθυνσης.

• Για το 5ο Ε.Π., ο υποψήφιος πρέπει υποχρεωτικά να πάρει το μάθημα επιλογής Αρχές Οικον. Θεωρίας και να επιλέξει τα Μαθηματικά & Στ. Στατιστικής σαν 2ο μάθημα Γενικής Παιδείας. Άρα εξετάζεται σε 7 μαθήματα.

• Αν ο υποψήφιος δεν πάρει μέρος στην εξέταση πανελλαδικού μαθήματος σε εθνικό επίπεδο, τότε σ’ αυτό το μάθημα παίρνει γραπτό βαθμό μηδέν (0).

• Προϋπόθεση για τη συμμετοχή υποψηφίου στις διαδικασίες επιλογής σε Σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης είναι:
- η επίτευξη Γενικού Βαθμού Πρόσβασης τουλάχιστον ίσου με το μισό του μέγιστου δυνατού βαθμού ή
- η συγκέντρωση συνόλου μορίων τουλάχιστον ίσου με το μισό του μέγιστου δυνατού αριθμού μορίων για κάθε σχολή.

Υπουργείο Παιδείας -

Τομέας ΣΕΠ