Υποτροφίες ξένων κυβερνήσεων σε Έλληνες υπηκόους για το ακαδημαϊκό έτος 2007-8. (Φ3/120700/Β3/25-10-2007 Εγκύκλιος του Υπ.Ε.Π.Θ.)

Χορήγηση Υποτροφιών σε μαθήτριες των ΤΕΕ, στο πλαίσιο του Έργου «Ευρυδίκη - Θετικές Ενέργειες υπέρ των γυναικών» του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ – Β΄ΚΠΣ, Ενέργεια 4.1.1., Κατηγορία Πράξης 4.1.1.στ.

(ΥΠΕΠΘ/ΣΕΠΕΔ/121615/Γ7/29-10-2007)

Υποτροφίες OEEK - IEK (Πηγή ΟΕΕΚ)

Ο Ο.Ε.Ε.Κ., στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής μέριμνας, καθιέρωσε Κανονισμό Υποτροφιών για τους καταρτιζομένους στα Δημόσια Ι.Ε.Κ. αρμοδιότητας ΥΠ.Ε.Π.Θ., προκειμένου να συνδράμει τους κοινωνικά ασθενέστερους και να συμβάλει στη δημιουργία κινήτρων και στην καλλιέργεια της άμιλλας μεταξύ των καταρτιζομένων. Η υποτροφία συνίσταται:

• Στο ποσό των διδάκτρων των καταρτιζόμενων που αντιστοιχεί όχι στο τρέχον, αλλά στο επόμενο εξάμηνο κατάρτισης, από το οποίο οι υπότροφοι απαλλάσονται και
  • Σε ένα εφάπαξ χρηματικό ποσό του ιδίου ύψους με τα δίδακτρα ενός εξαμήνου κατάρτισης ανά υπότροφο.

Είδη υποτροφιών
1. Καθιερώνονται τα ακόλουθα είδη υποτροφιών:

• Είδος (Α), για τον πρώτο σπουδαστή κάθε τμήματος, με αριθμό εγγεγραμμένων καταρτιζομένων τουλάχιστον δέκα, σε κάθε Ι.Ε.Κ., ο οποίος είχε τον υψηλότερο Γενικό Μέσο Όρο Βαθμολογίας (ΓΜΟΒ) κατά το προηγούμενο εξάμηνο κατάρτισης.
  • Είδος (Β), με κοινωνικά κριτήρια. Σε κάθε Ι.Ε.Κ. χορηγούνται υποτροφίες Είδους (Β) σε ποσοστό 8% του συνόλου των εγγεγραμμένων καταρτιζομένων.

2. Απαραίτητη προϋπόθεση για χορήγηση υποτροφίας, Είδους (Α) ή (Β) είναι ο υποψήφιος να συγκεντρώνει ΓΜΟΒ τουάχιστον 15.
3. Προϋπόθεση για χορήγηση υποτροφίας, Είδους (Α) ή (Β), είναι η επιτυχής περάτωση όλων των μαθημάτων του εξαμήνου κατά τις τελικές εξετάσεις του εξαμήνου.

Υπουργείο Παιδείας -

Τομέας ΣΕΠ